Born on 1970 in Istanbul, Mert Topel got interested in keyboard instruments at early age. During the high school years he formed his first bands to play his original compositions.

While attending the conservatory he started to perform as a professional touring musician. He has toured internationally with the top stars of the era, most significantly with Turkish pop star Tarkan for running 14 years.

Starting from 2000's Mert Topel got involved more in composing and started to take part in various bands in jazz, electronic music and rock music genre. He has released albums with Fenomen, Grizu, Control Voltage Project, Nemrud and Sekans 4 as a band member. In 2017 Mert Topel released his first solo album "Serendipity".

Aside from his own groups, Mert has performed either as a studio musician or an arranger in albums of artists such as Kenan Vural, Mor ve Otesi, Gulden Goksen, Gur Akad, Baris Bolukbasi, Flort, Kirac, Erhan Akhan, Saygun Arpali, Ayse Ersoy, Melih Guzel, Alper Maral and Cem Ozkan.

Currently Mert Topel is working on his solo projects as well as recording albums and performing on stage with his "Control Voltage Project" duo companying Alper Maral.

1970 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Mert Topel, küçük yaşta tuşlu çalgılara ilgi duyarak müzikle ilglenmeye başladı. Lise yıllarında bestelerini icra etmek için kurduğu ilk gruplarıyla sahneye adım attı..

Konservatuar yıllarında profesyonel turne müzisyenliği yapmaya başlayarak dönemin yıldızları ile yurt içinde ve dünyada turneler yapmaya başladı. 2012 ye kadar süren bu süreçte en fazla öne çıkan isim, 14 yıl boyunca çalıştığı Tarkan oldu.

Bu dönemin ardından stüdyo çalışmalarına ağırlık vermeye başlayan Mert Topel, caz, elektronik müzik ve rock tarzında grup üyesi olarak Fenomen, Grizu, Control Voltage Project, Nemrud ve Sekans 4 gruplarında müzik üretti. 2017 yılında ilk solo albümü "Serendipity" yayımlandı. 

Kenan Vural, Mor ve Ötesi, Gülden Gökşen, Gür Akad, Barış Bölükbaşı, Flört, Kıraç, Erhan Akhan, Saygun Arpalı, Ayşe Ersoy, Melih Güzel, Alper Maral, Cem Özkan gibi pek çok sanatçı ve grubun albümlerinde aranjör veya konuk müzisyen olarak yer aldı. 

Mert Topel halen solo projeleri üzerinde çalışmakta ve Alper Maral'la kurdukları Control Voltage Project ile konserler vermektedir..

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now