top of page

Born in 1970 in Istanbul, Mert Topel took an interest in keyboard instruments at early age. During his high school years, Mert started to form bands to play his compositions.

 

While attending the conservatory, he began performing as a touring musician and performed internationally with the stars of the era. Pop star Tarkan was the most significant colleague, spanning fourteen years of that career.

 

Later in the 2000s Topel progressed into composition. He joined and performed with various jazz, rock and electronic acts. His bands Fenomen, Grizu, Control Voltage Project, Nemrud and Sekans 4 released several albums. In 2017 he released his first solo album Serendipity. He just released his newest solo album Dreamcatcher in 2020.

 

Aside from his groups, Mert Topel has performed as a studio musician and/or an arranger on albums by such artists as Kenan Vural, Mor ve Otesi, Gulden Goksen, Gur Akad, Baris Bolukbasi, Flort, Kirac, Erhan Akhan, Saygun Arpali, Ayse Ersoy, Melih Guzel, Alper Maral and Cem Ozkan.

 

Currently Mert Topel continues his solo undertakings and performs on stage with Control Voltage Project.

1970 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Mert Topel, küçük yaşta tuşlu çalgılara ilgi duyarak müzikle ilglenmeye başladı. Lise yıllarında bestelerini icra etmek için kurduğu ilk gruplarıyla sahneye adım attı..

Konservatuar yıllarında profesyonel turne müzisyenliği yapmaya başlayarak dönemin yıldızları ile yurt içinde ve dünyada turneler yapmaya başladı. 2012 ye kadar süren bu süreçte en fazla öne çıkan isim, 14 yıl boyunca çalıştığı Tarkan oldu.

Bu dönemin ardından stüdyo çalışmalarına ağırlık vermeye başlayan Mert Topel, caz, elektronik müzik ve rock tarzında grup üyesi olarak Fenomen, Grizu, Control Voltage Project, Nemrud ve Sekans 4 gruplarında müzik üretti. 2017 yılında ilk solo albümü "Serendipity" yayımlandı. 

Kenan Vural, Mor ve Ötesi, Gülden Gökşen, Gür Akad, Barış Bölükbaşı, Flört, Kıraç, Erhan Akhan, Saygun Arpalı, Ayşe Ersoy, Melih Güzel, Alper Maral, Cem Özkan gibi pek çok sanatçı ve grubun albümlerinde aranjör veya konuk müzisyen olarak yer aldı. 

Mert Topel halen solo projeleri üzerinde çalışmakta ve Alper Maral ile kurdukları Control Voltage Project ile konserler vermektedir..

bottom of page